Connect with us

Hi, what are you looking for?

2021 Ottawa Awards

BUSINESS PROFESSIONALS

Best Business Owner:  Andre Grzela

Entrepreneur of the Year: Andrew Abraham

Best CEO: Shelley True

Best Manager: Michael Laurysen

Best Executive Assistant: Cassandra Oakley

Best Receptionist: Terri Bruce

Best Administrator: Tracy Noble

Best Marketing Manager: Monica Boudreau

Best Social Media Manager: Chris Fry

Best Advertising Specialist: Denis Sabourin

Best Marketing Professional: Monica Boudrea

Best HR Professional: Rupali Dattani

Best Professional Recruiter: Sakura Gomi

Best Sales Manager: Jeremy Hutton

Best Salesperson: Ryan Zullo

Best Account Executive: Julie Prud’Homme

Best Project Manager: Harminder Kaur

Best Bookkeeper: Tabatha Petrin

Best Business Development Coach: James Cummings

Best Business Development Professional: Ethan Rosenberg

Fundraising/Philanthropic Professional of the year: Ashley Richer

Best Consultant: Nicholas Marengere

Best Public Relations Professional: Andrea Maclean

Best Communications Specialist: Mina Trandafilovski

Best Engineer: Charlotte Caron 

Best Mortgage Broker: Gurpreet Dhillon

Best Client Services Specialist: Tracey Bonner

Best Career Coach: Tanya Smith

Best Sales Coach: Catherine Fair

Best Security Guard: Patrick Godard

Best Data Analyst: Abtin Shakiba

BUSINESS COMPANIES

Best Commercial Cleaning Serviceleaning Service: Jaiko Cleaning Services

Best Compliance Company: Taylor’D Safety Services

Best Consulting Firm: Coradix Tech Consulting LTD

Best Customer Service Company: Club Piscine Nepean

Best Home Insurance: Oegema, Nicholson & Associates

Best Green Initiative: Earthub

Best Insurance Company: Trigon Insurance Brokers

Best IT Company: Capitaltek

Best Marketing Agency: Posh Media

Best Printing Company: BKL Design Group Inc.

Best Recruiting Company/Employment Agency: Newfound Recruiting

Best Mortgage Brokerage: CENTUM Mortgage Masters Inc.

Best Small Business: Elysian Wellness Centre

Best Security Company: Phoenix Private Security

Best Advertising Agency: Posh Media

Best Executive Office Space/ Coworking Space: Innovative Professional Offices

Best Local Business: Suzy Q Donuts

Best Start Up Of The Year: Vaultt

Best Professional Writing Service: DocDoctor

Best Business Interiors: West of Main

Best Office Moving Company: Two Men and A Truck

FOOD & DINING – BUSINESSES

Best After Work Drinks: Local Lansdowne

Best Bakery: Art-Is-In Bakery

Best Breakfast/Brunch: Cafe Latte Cino

Best Bubble Tea: ChaTime (Merivale)

Best Burger: The Works

Best Business Lunch Location: OCCO Kitchen

Best Caribbean Food: Run2Patty

Best Chinese Food: Golden Palace

Best Coffee Shop: Cafe Latte Cino

Best Country Bar: The Crazy Horse

Best Date Spot: Black Dog

Best Dessert Spot: Stella Luna

Best Donuts: Suzy Q Donuts

Best Fine Dining: Giovanni’s Ristorante

Best Gluten Free Menu: The Foolish Chicken

Best Greek Food: EVOO Greek Kitchen

Best Happy Hour: Joey Rideau

Best Ice Cream: Carp Custom Creamery

Best Indian Food: Mehfil Indian Cuisine

Best Italian Restaurant: Cabotto’s

Best Japanese/Sushi: 168 Sushi Buffet

Best Late Night Food: Elgin Street Diner

Best Local Brewery: Ridge Rock Brewing Company

Best Local Winery: Jabulani Vineyard and Winery

Best Patio: Tavern on the Hill

Best Pho: Kanata Noodle House

Best Pizza: Louis Pizza

Best Pub: Cheshire Cat Pub

Best Seafood: Pelican Seafood and Grill

Best Sports Bar: Local Heroes

Best Cocktail: The Moonroom

Best Street Food / Food Truck: Golden Fries

Best Tacos/Burrito: Sí Señor Mexican Street Food

Best Oyster Bar: The Whalesbone

Best Mexican: Pancho Villa

Best Meal Delivery: Red Apron

Best Vegan Menu: Pure Kitchen Preston

Best Sandwich: Bella’s Boys

Best Catering: CMB Catering

Best Food Supplier: Ottawa Valley Meats

Best Wings: Wild Wing Orleans

Best New Restaurant: Back to Brookyln

Best Ottawa-Based Food Product: Good Grazes Grazing Boards

Best Fast Casual Food: Kettleman’s Bagel Co

Best Casual Dining: Poco Pazzo

Best Lunch: Lola’s Kitchen

Best Dinner: NeXt

Best Fajitas: Lone Star Texas Grill

Best Tea Room: The Vanitea Room

Best Steakhouse: Al’s Steakhouse

Best Shawarma: Shawarma Palace

Best Pad Thai: Chili Thai Takeout

Best Poutine: Golden Fries

Best Pasta: Fratelli’s

Best Smoothies: Juice Dudes

Best Locally Inspired Menu: Meatings

Best Thai Food: Chili Thai Takeout

FOOD & DINING – PROFESSIONALS

Best Chef: Phil Cameron

Best Server: Vanessa Rowe

Best Bartender: Julie Beaulieu (The Lookout)

Best Mixologist: @barddaddyjovan

Best Restaurant Manager: Amy Caruso

Best Restaurant Owner: Milito Brothers (Bella’s Boys)

POLITICS & GOVERNMENT

Best Government Relations Specialist: Kathleen O’Neil

Best Municipal Politician: Jim Watson

Best Policy Analyst: James Campbell

HUMANITARIAN

Jonathan Pitre Award For Overcoming Adversity: Stu Schwartz

Max Keeping Humanitarian: Kwadwo Kyeremanteng

Not For Profit: Slay Foundation

Volunteer of the Year: Mamata Dutta

Volunteer Organization: Ottawa Stray Cat Rescue

Volunteer Animal Care Worker: Irene Harding

New Humanitarian Initiative: Ability First Ottawa

HOUSING & RESIDENCES

Best Property Management Company: Sentinel Management

Best Deck & Fence Company: The Urban Concept LTD

Best Flooring Company: Barwood Flooring

Best Furniture Store: Dufresne Furniture & Appliances

Best Home Builder: EQ Homes

Best HVAC Company: Furnace Factory Direct

Best Interior Design Company: Westyle Interior Design

Best Kitchen Company: My Kitchens Ottawa

Best Moving Company: Checkers Movers Ottawa

Best Residential Cleaning Service: Top 2 Bottom Cleaning Services

Best Roofing Company: Alteck Group

Best Tile & Stone Company: DZN Centre

Best Windows/Doors Company: Dalmen Pro

Best Landscaper: Peartree Property Services

Best Property Manager: Christopher El-Feghaly

Best Tree Removal Service: Rock’s Tree Service

Best Interior Designer: Sonya Kinkade

Best Fine Furniture Store: Upper Room Home Furnishings

Best Bath Company: ArtReno

Best Architectural Firm: Figurr Architect Inc.

Best Driveway/ Concrete Sealing: Prestige Sealing

Best Hot Tub Sales & Service: Beachcomber Hot Tubs Orleans

Best Cabinets: Laurysen Kitchens

Best Lighting: Multiluminaire

Best Eavestroughing: Bronson Johnson (Seamless)

Best Painting Company: JZ’s Painting & Renovations

Best Window Cleaning: 911 Window Cleaning

Best Boutique Condos: St. Charles Market

Best Basements: Devine Hands (Randy Devine)

REAL ESTATE

Best Real Estate Agency/Brokerage: Colleen Lyle Real Estate Inc.

Best Real Estate Agent: Dinesh Sharma

Best Commercial Real Estate Agent: Alex Mateas

Best Luxury Real Estate Agent: Lucas Smith

Best New Real Estate Agent: Matt Assaf

FINANCE

Best Accountant: Jarrett Erwin

Best Accounting Firm: Envolta

Best Financial Advisor: Harpreet Singh

Best Financial Analyst: Parmod Chhabra

Best Wealth Management Firm: PWL Capital

LAW

Best Law Firm: Grenier Law

Best Lawyer: Mehrak Hazaveh

Best Legal Assistant: Crystal Gareau

Best Paralegal: Jamie Labonte

Best Litigator: Katherine Cooligan

DIGITAL & SOCIAL

Best Blog: MamaUntoldThoughts

Best Graphic Design Agency: Excentric Agency

Best Graphic Designer: Tara Remenyi

Best SEO Agency: Excentric Agency

Best Visual Arts Artist: Jordan Childs (Art by Jordan Childs)

Best Web/ Website Developer: Princess Rada

Best Ottawa-Based Influencer: Jamil Abiad

Best Foodie Influencer: Frank Chabot

Best Fashion Influencer: @maryciancibellostyle

Best Fitness Influencer: Joey Berry

Best Lifestyle Influencer: A Labour of Life

Best E-Commerce Based Business: Sparrow & Oak

Best Photography Account: Mystikopoulos

Best Youtube Channel: The Ali H

Best TikTok Account: Saltina Shaker

EVENT & ENTERTAINMENT

Best Audio/Visual Entertainment Company: Sparkk Entertainment

Best Black Tie Event: Maddy’s Gala

Best Comedian: Dawn Xanklin

Best Corporate Event/Conference Venue: Sala San Marco Event & Conference Centre

Best Corporate Team Building Activity: Escape Manor

Best Craft Beer Festival: Orleans Craft Beer Festival

Best DJ: DJ Arjun

Best Event Planner: Matt Ward

Best Event Planning Company: LTE Entertainment

Best Food Event/Festival: South Asian Fest

Best Game Night Venue: The Loft Board Game Lounge

Best Nightclub: The Lookout Bar

Best Organizer/Promoter: Harmony Concerts

Best Professional Speaker: Alfonso Cuadra

Best Event Venue: Stonecrop Acres Winery

Best Trade Show: Queer Sphere Expo

Best Fundraising Event: Puppy Yoga – Inner Soul Yoga and Cycle

MUSIC & ART

Album of the Year: This One’s for Me (Cee Lawrence)

Best Author: Michel Weatherall

New Book of the Year: Thin Places: The Ottawan Anthology

Best Choreographer: Muskan Bhatia

Best Dance Instructor: Karina Karmakar

Best Dance School: Denise Smith Dance Studio

Best Dancer: Naomi and Muskan

Best Hip Hop Artist: Bullyzone

Music Group of the Year: Upadhyay Sisters

Best Music School: Canada Music Academy

Best Music Store: Long & McQuade Musical Instruments

Best Music/Drama Coach: Dancia Susilo

Best Painter: Arya Landers @theguildhouseoflanders

Song of the Year: Carter Hickey – Heart on Lockdown

Best Tattoo Parlour: Sorry Mum Tattoo Studio

Best Theatre Group: Rural Roots Theatre

Artist of the Year: Anisha Gulati

Best Country Artist: Brea Lawrenson

Best Jazz/Blues Artist: Jw-Jones

Best Producer: T MAY

Best Studio: The Cave

Best Actor: Mikael Conde

Best Film Director: Maissa Houri

Best Acting Coach: Shannon Lawson

FASHION & BEAUTY

Best Barber: Nathalie Jones

Best Barber Shop: Kelly’s Barber & Beauty

Best Clothing Brand: BBxCollection

Best Clothing Store: BBxCollection

Best Cosmetic Clinic: Face Plus Aesthetics Ottawa

Best Esthetician: Lucie Rosano

Best Eyebrow Specialist: Beauty Spot by Young

Best Fashion Designer: Entin Gartini

Best Fashion Stylist: Mary Ciancibello

Best Hair Extensions: Glam Fairy Hair Extensions

Best Hair Salon: Salon Bliss

Best Hair Stylist: Ashley Steeves

Best Makeup Artist: Catherine Dupuis – Deecato

Best Nail Salon: Simple Aura Spa

Best Tailor: Dow’s Lake Tailoring

Best Colourist: Jessika Lemay

Best Lash Technician: Lashes by Brae

Best Wigs: Beauty by Hawaye @beautyybyh_

Best Model: Andrea Noftall

LEISURE & TOURISM

Best Bowling Alley: Merivale Bowling Centre

Best Corporate Retreat: La Vida Local Food & Wine Tours

Best Golf Club: Equinelle Golf Club

Best Leisure Sales: Club Piscine Nepean

Best Marina/Yacht Club: Ottawa New Edinburgh Club

Best Museum: Diefenbunker

Best Spa: Le Nordik

Best Tour: Jabulani Vineyard

Best Tourist Attraction: Winterlude

Best Travel Agency: Unforgettable Escapes

Best B & B: Boston T Bed & Breakfast

Best Travel Agent: Erin Novodvorksy

Best Winter Attraction: Enchanted Holiday Drive

Best Summer Attraction: The Drive-In Experience at Wesley Clover Parks

Best Fall Attraction: Saunders Farm

Best Spring Attraction: Canadian Tulip Festival

Best Hotel: The Brookstreet Hotel

HEALTH & WELLNESS

Best Chiropractor: Dr. Gregory Stoltz

Best CrossFit Trainer: Andy Stewart

Best Dental Assistant: Sindy Ferguson

Best Dental Clinic: Kent Street Dental Centre

Best Dental Hygienist: Sherianne Verneuil

Best Dentist: Dr. Rami Yassine

Best Dermatologist: Dr. Jennifer Lipson

Best Family/General Practitioner: Dr. Leigh Fraser-Roberts

Best Fitness Centre: Premium Performance Fitness Centre

Best Foot Specialist: Laura Mazier

Best Hearing Specialist: Almonte Hearing Aid Clinic

Best Life Coach: Kristina Marie

Best Massage Therapist: Mason Timm

Best MediSpa: SKINS Derma Care

Best Natural Wellness Company: Manotick Natural Market

Best Naturopathic Doctor: Dr. Harsimranjeet Singh

Best Nutritionist: Sara Awija

Best Occupational Therapist: Joan Bailey

Best Optician/Optometrist: Nathalie Zalzal

Best Personal Trainer: David Fontaine

Best Pharmacy: Constance Bay Pharmacy

Best Physiotherapist: Michael McCreight

Best Physiotherapy Clinic: Elysian Wellness Centre

Best Registered Nurse: Ashley Veilleux

Best Yoga Instructor: Jas Bhandal

Best Yoga Studio: Inner Soul Yoga & Cycle

Best Orthodontist: Dr. Charles Cohen

Best Wellness Coach: Sarah Boyd

Best Holistic Specialist: Lyn McCuaig

Best Strength & Conditioning Coach: Coach Donny (@the_fitduck)

Best Sports Injury Therapist: Adam Bourne

Best Spin Class: Inner Soul Yoga & Cycle

Best Dispensary: Stash & Co.

Best Daycare: Stepping UP Daycare Inc.

Best Pilates Instructor: Lisa Khera

Best Bootcamp: Mighty Maestro Fitness

SPORTS

Best Angler: Jamie Pistilli

Athlete of the Year: Brooke Henderson

Best Driving Range: Kevin Haime

Best Equestrian Stable: Royale Equestrian Centre

Best Golf Pro & Instructor: Duncan Heywood

Best Hockey Coach: Shean Donovan

Best Recreation Centre: Rideau Gymnastics @ Resolute Center

Best Swim Instructor: Sebastien (Ibbotson) Henningsson

Best Coach of the Year: Lindsay Calder

Best Sports Volunteer of the Year: Karen Christie

Best Gymnastics Coach: Ruoping Zhang

Best Sports Club: Kanata Sports Club

Best Equestrian Coach: Nathalie Beauchesne

Best Youth Sports Program: NL Fitness

TRADES

Best Carpenter: Deluxe Fencing and Decks

Best Construction Company: Highbridge Construction

Best Electrician: Hyperion Electric

Best General Contractor: Devine Hands (Randy Devine)

Best HVAC Technician: Anthony Mariano

Best Paving and Interlock Company: D Roy Contracting

Best Plumber: C & C Plumbing

Best Welder: Sean McConomy

Best Drywall Finisher: Borsato Drywall Inc

Best Refrigeration & Air Systems Company: Shawn Robinson Refrigeration

Best Restoration Specialist: Paul Davis

Best Locksmith: Pop-a-Lock

PHOTOGRAPHY

Best Landscape Photographer: @Kopke613

Best Portrait Photographer: Tiny Marvels

WEDDINGS

Best Wedding Florist: Floral Envy

Best Wedding Makeup Artist: Yelena Perunov

Best Wedding Planner & Decorator : Hera Events & Decor

Best Wedding Venue: Stonecrop Acres Winery

Best Bridal Boutique: Revelle Bridal

Best Wedding Caterer: Smoque Shack

Best Wedding Cakes: That Wedding Girl

Best Wedding Videographer: Brillante Films

Best Wedding Photographer: Chelsea Mason Photography

SOCIAL SERVICES

Best Mental Health Worker: Mahsan Maz

Best Public Health Worker: Vera Etches

Best Social Services Worker: Andrea Stadhard

Best Support Worker: Michael Francis

Best Health Educator: Patrick Wright

Best Counselor: Michael Francis

EDUCATION

Best School Administrator: Jackie Curran

Best Early Childhood Educator: Cazerine P Alibhai

Best Principal: Mr. Jon Harris

Best Special Education Teacher: Amanda Swift

Best Teacher: Stephanie Stephens

Best Professor: April Pierrot

TRANSPORTATION & AUTOMOTIVE

Best Car Dealership: Myers Automotive

Best Car Detailing: Waxed Detailing Services

Best Mechanic: O2 Automotive

Best Luxury Dealership: Otto’s BMW

Best Auto Repair/ Auto Body Shop: VIP Autocare

Best Automotive Sales Specialist: Nesrin Darrat

Best Glass Repair: Glass Guys

Best Limousine/Executive Transportation Company: Rolling Luxury Inc.

Best Driving School: Steer N’ Go

MEDIA

Best Emcee: Sandy Sharkey

Best Journalist: Stefan Keyes

Best Podcast/Podcaster: The Interview Dudes

Best Publisher/Publishing House: Broken Keys Publishing

Best Radio Personality: Dylan Black

Best Radio Station: BlastTheRadio.com

Best Sports Broadcaster/Reporter: Lee Versage

Best Talent Management Agency: Angie’s AMTI

Best TV/Media Personality: Dylan Black

Best Videographer: Tushar Kumar

Best Sports Podcast: Dynes Sports Podcast

Best Interview Podcast: Jesse & Jenna’s Messy Podcast

Best Production Manager: Gabriel Proulx

Best Animation Studio: Jam Filled

Best Animator: Julian Obas

Best Film Editor: Tushar Kumar

Best Multimedia Specialist: Farhan Khan

PETS

Best Dog-Friendly Destination: Stay Dog Brewing Company

Best Pet Boarding & Sitting: Kat’s Critter Care

Best Pet Grooming Salon: Purrdy Paws

Best Pet Store: March Road Pet Food & Grooming

Best Pet Training: Carolark

Best Vet Assistant/Technician: Katie Birtch

Best Veterinarian: Katie Jones

Best Veterinary Hospital: Nepean Animal Hospital

Best Dog Walking: Loving Paws

Best Dog Daycare: Waggs ‘n Whiskers

Best Ottawa-Based Pet Brand: Hearty Tails

Best Pet Social Media Personality: Little Miss Otis

SHOPPING & RETAIL

Best Book Store: Singing Pebble Books

Best Children’s & Baby Store: Once Upon A Child – Orleans

Best Farmers Market: The Navan Market

Best Florist: Beloved Bloom

Best Grocery Store: Farm Boy

Best Hardware/Appliance Store: Preston Hardware

Best Jeweller: Magpie

Best Mall/Shopping Plaza: Bayshore Shopping Centre

Best Sporting Goods Store: Kundstadt Sports

Best Store Manager: Samantha Yost

Best Garden Centre: Ritchie Feed & Seed Inc

Best Gift Store: Lasting Impressions Gifts Boutique

Best Consignment Store: Plato’s Closet

Best Boutique: Delilah in the Glebe

Advertisement Move Ottawa
Advertisement Village Green Dental Care
0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop